Est   Рус   ||
Tehtud Eestis PealehtUudisedProjektistAbiKontaktMobiilile versioonLisa lemmikutesse
Lisa kuulutus
Rubriigid
Sport
Maailma uudised
Poliitika
Kultuuri uudiseid
Majandus
Huumor
Reaalne elu
Tõsiselt tähtsast

Otsing
sõna järgi

kuupäeva järgi
alates
 
kuni

 
Kõik uudised :: Tõsiselt tähtsast

Ravimiamet: illegaalsed ravimid ilmselt ei kao kunagi

Ravimiameti hinnangul on illegaalsete ravimite müük turgudel küll vähenenud, kuid sarnaselt salaalkoholi ja -tubakaga ei kao need ilmselt kunagi - müük kolib lihtsalt internetti.


„Meil on hea meel, et aastatepikkune töö hakkab vilja kandma ja turgudelt ei ole ravimeid enam hõlpsasti saadavad,“ kommenteeris ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja Gert Klaasen.

Samas möönis ta, et ebaseaduslikult müüdavate ravimite, eriti Vene päritolu ravimite probleem jääb meile pikaks ajaks, seda ajaloolisel ja geograafilisel põhjusel.

„Sarnaselt ebaseadusliku alkoholi ja tubakaga ei kao illegaalselt müüdavad ravimid ilmselt kunagi, saame omalt poolt vaid piirata levikut kontrollimise ja inimeste teadlikkuse tõstmisega,“ tõdes ta.

Pidev kontroll on tulemusi andnud

Klaaseni sõnul on ravimiamet koos politseiga kontrollinud ravimite müümist turgudel ja tänu tähelepanelike inimeste vihjetele kontrollinud kioskeid, kus väidetavalt müüakse ravimeid.

Kioskites on tema sõnul reeglina olnud müügil toidulisandid, mitte ravimid, kuid inimesel on tihti raske toidulisandil ja ravimil vahet teha – välimuselt on need tihti sarnased.

„Oleme väga tänulikud igasuguse informatsiooni eest, mis aitab üles leida ebaseaduslikud ravimimüügi kohad,“ avaldas Klaasen.

Kindlasti ei ole tema sõnul asjaosalistele jäänud märkamata ühe Keskturu müüja kriminaalkorras süüdimõistmine ja karistusena reaalse vangistuse kandmine, mis kindlasti on preventiivse mõjuga.

Nõudlus tungib pakkumise

„Majandusreeglid kehtivad ka varimajanduses - turgudel ja internetis ei müüda ainult „odavaid“ ravimeid, vaid ravimeid, millel on nõudlust,“ tõdes Klaasen.

Tema sõnul on nõudluse põhjused erinevad. „Palju on iseravimist, kus ei pöörduta raviarsti poole, vaid ravitakse iseenda tarkusest,“ selgitas ta. „Elustiili, näiteks potentsiravimite, puhul võib olla
tegemist ka valehäbiga ja soov hoida raha kokku.“

Hind ei pruugigi odavam olla

Samas, olenevalt ravimist, võib Klaaseni sõnul ebaseaduslikult müüdav ravim olla isegi kallim apteegis müüdavatest analoogidest. Kasutatakse ära inimeste teadmatust ja usku just nende ravimite toimele.

Tegelikku probleemi ulatust on Klaaseni sõnul väga raske hinnata, sest ravimeid saab seaduslikult reisilt kaasa tuua, seejuures võib vaid oletada, kui palju neist tarbitakse ise ja kui palju müüakse ära.

Probleem internetimüügiga

Suurim probleem on Klaaseni sõnul interneti teel müüdavad ravimid. Ta viitas maailma terviseorganisatsiooni WHO hinnangule, et illegaalsete veebilehtede kaudu müüdavatest ravimitest on kuni 50 protsenti võltsravimid, mis on väga suureks ohuks inimeste tervisele.

„Tarbijal on pea võimatu vahet teha, milline internetiapteek on legaalne, milline mitte,“ ütles Klaasen.

„Ravimite müük interneti teel ja ravimite kättetoimetamine postiteenuse vahendusel on keelatud,“ hoiatas ta. „Nii „tururavimite“ kui ka interneti teel ostetud ravimite päritolu, koostis ja hoiutingimused on teadmata. Sellise ravimi tarbimine võib põhjustada tõsise terviserikke või isegi surma.“

Delfi
Jaga teistega:FacebookVkontakteMail.ruGoogleTwitterLivejournalGoogle Buzz
Kommentaarid (0)
 
Minu valik
Kinnisvara
Transport
Kaubad
Teenused
Kuhu minna
Kohad

Kiida või laida
 
 
ProjektistKasutamistingimusedRegistreerimine KoostööAbiKontakt