Est   Рус   ||
Tehtud Eestis PealehtUudisedProjektistAbiKontaktMobiilile versioonLisa lemmikutesse
Lisa kuulutus
Rubriigid
Sport
Maailma uudised
Poliitika
Kultuuri uudiseid
Majandus
Huumor
Reaalne elu
Tõsiselt tähtsast

Otsing
sõna järgi

kuupäeva järgi
alates
 
kuni

 
Kõik uudised :: Tõsiselt tähtsast

Maksu- ja tolliamet kontrollib Jaapanist tulevate laevade kiirgustaset

Maksu- ja tolliamet on koostöös USA erinevate asutustega saanud hulga varustust, millega on tunduvalt parem salakaubavedajaid tabada. Ka võimaldavad korralikud seadmed kiirgusohtlikku kaupa avastada.


Suurima koostöö, USA energiaministeeriumi (Department of Energy, DOE) projekti „Second Line of Defense“ raames paigaldatakse piiripunktidesse uued radiatsioonimonitorid, sealhulgas lennujaama ja meresadamatesse. Monitorid aitavad võidelda tuuma- ja radioaktiivsete materjalide salakaubaveoga.

“Kuna monitorid on kaasajastatud, siis viiakse ametnikele nende kasutamiseks läbi vastavad koolitused. Tänaseks on väljaõppe saanud Luhamaa, Koidula ja Narva ametnikud,” selgitas Delfile maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Järg.

26. aprillil toimus Narva tollipunktis viie ametkonna (MTA, KAPO, Päästeamet, PPA ja Keskkonnaameti kiirgusosakond) ühisõppus, mille eesmärgiks oli harjutada ühistegevust radioaktiivse salakauba avastamise korral. Kuna 2010. aastal paigaldati Narva tollipunkti USA abiga uued kiirgusmonitorid, siis katsetatati monitore reaalse kiirgusohtliku kauba avastamiseks. Toimus piiriületus reaalsete kiirgusallikatega, mis küll otseselt kellegi tervist ei ohustanud, kuid kiirgasid piisavalt, et panna tööle monitorid. Sellele eelnenud ühisõppus toimus 2008. aastal Koidula tollipunktis. Järgmisel aastal plaanib MTA harjutada sarnast koostööd ühisõppuse käigus Muuga sadamas.

Käesoleval aastal paigaldatakse uued monitorid Muugale ja Sillamäele.

Koos käsiseadmetega on monitoride maksumus kokku umbes 2 miljonit USA dollarit (Koidula, Luhamaa, Narva). Kõikide väikevahendite maksumus kokku ületab 110 000 USA dollarit.

Seadmeid kasutatakse reaalse kiirgusohtliku kauba avastamiseks

“USA kingitud käsimõõturid on täna juba igapäevaselt töös, aga kuna hetkel veel sadamates kiirgusmonitore paigaldatud ei ole, siis lähtudes Fukushima sündmustest kasutavad MTA ametnikud igapävaselt käsiseadmeid näiteks Jaapanist tulnud laevade ja kaupade kiirgustaseme mõõtmiseks,” rääkis Järg.

Kiirgusalarme piiridel kasutatakse looduslikult kõrgema radioaktiivse taseme mõõtmiseks piiri ületavate kaupade või inimeste puhul. Kahtluse korral ja riskianalüüsi alusel mõõdetakse käsimõõturitega kaup üle, et veenduda, ega radioaktiivset kaupa ei ole peidetud ka teise kauba sisse. Alarmid käivituvad ka isikute puhul, kes on saanud teisel pool piiri näiteks kiirgusravi ja kes peavad sellest tulenevalt esitama piiriületamisel vastava arstitõendi ravi läbimise kohta.

USA kinkis ka neli kontrolltehinka kohvrit

”Tänavu jätkus koostöö salakauba avastamisele suunatud erivarustuse hankimisega,” rääkis Urmas Järg. Kokku andsid USA koostööpartnerid meile üle neli CT-30 kohvrit, mis sisaldavad erinevat kontrollitehnikat. Lihtsamatest vahenditest on kohvris olemas näiteks laserkaugusmõõtjad topeltseinte ja -lagede või muude peidikute avastamiseks ning teleskoopvarrega peeglid sõidukite allosade läbivaatamiseks nii päeval kui öösel
Keerukamatest vahenditest tuleb Järgi sõnul kõigepealt mainida endoskoope. Endoskoop on seade, millega saab vaadata väljastpoolt kontrollitava objekti sees olevatesse tühimikesse, näiteks kütusepaakidesse. Endoskoobi kasutamiseks piisab sõrmeotsa suuruse läbimõõduga avast kontrollitavas objektis.

Teine suurem kontrollivahend on nn buster ehk tihedusemõõtja. Erinevalt endoskoobist võimaldab tihedusemõõtja kontrollida tühimikke väljastpoolt, kui objektil puuduvad igasugused avad. Tihedusemõõtja annab tolliametnikule signaali objekti tiheduse erinevuste kohta — ehk siis kas peidetud tühimikud võivad sisaldada salakaupa.

Lisaks on sel aastal Ameerika Ühendriikide EXBS programm andnud Maksu-ja Tolliameti kasutusse kolm paari Rigel Optics öövaatlusbinokleid, viis termokaamerat Thermal Eye X100xp ja kaks GR135 spektromeetit. Samuti vahetasid Eesti ja USA piirikontrolli ametnikud ning nende Läti ja Leedu kolleegid kogemusi USA poolt rahastatud seminaril Riias.

Maksu- ka Tolliameti ning USA asutuste koostöö jätkub ka edaspidi. Juba mainitud EXBS programmi raames saadud kogemused annavad Eesti tolliametnikele võimaluse jagada oma teadmisi ka teiste riikide tollidega.

USA ja Eesti koostöös on juba toimunud koolitusseminar Gruusias. Sarnased tutvustavad seminarid jätkuvad ka tulevikus.

Delfi
Jaga teistega:FacebookVkontakteMail.ruGoogleTwitterLivejournalGoogle Buzz
Kommentaarid (0)
 
Minu valik
Kinnisvara
Transport
Kaubad
Teenused
Kuhu minna
Kohad

Kiida või laida
 
 
ProjektistKasutamistingimusedRegistreerimine KoostööAbiKontakt